Ocak 2011

logo1990 Yılında bir kısım Çiğdemli Köylü hemşerilerimizin, Ağırlıklı Esenlerden gelen ve Gaziosmanpaşa’daki büroma gelerek bir dernek kurma fikri oraya attılar, düşündük araştırdık ve Derneği kurma kararı aldık o tarihlerde dernek kurmak çok zordu, 700 evrak fotokopi hazırlanıyor, Emniyete veriliyordu, resmi kuruluş tam 2 yıl sürdü ve 1992’de tescil edildik.
Daha sonra ilçenin bir derneği olmadığı ortaya çıktı ve ilk genel kurulda derneğin ismini Düzköy İlçesi Derneği diye değiştirip, Bağlı her köyden 1 kişi yönetime aldık. İlk faaliyetlerimiz Ramazanda iftar yemekleri vermekle başladı, Esenlerde bir lokantada 40-50 kişilik iftar verdik, Resmi Dernek merkezi Gaziosmanpaşa’da büromuzda idi ve toplantıları Esenlerde kahvehanelerde yapardık.

Hemşerilerimizin yoğun ilgisi bizi de yoğun çalışmalara şevk etti. İlk istekleri İstanbul’da ortak bir mezarlık yeri istemek oldu, araştırdık, her yer mezarlık olmuyor, yok imar durumu, yok Baraj koruma mesafesi (İSKİ) gibi engellere takıldık, sonra Çatalca İlçesi Baklalı köyü Germe Mevkiinde uygun bir 3.000 m² yol kenarı hisse satın aldık, hisse tapusu biraz zor oldu. Parasını yönetim kurulu olarak ödedik ve projelendirme aşamasına geçtik, yaklaşık 800 mezar yeri çıktı, o zaman bir mezar yeri 100 DM. (Alman Markı) olarak satışa çıkardık kimse ilgi göstermedi, daha sonra yine yönetim olarak duvarlarını yapmaya başladık.

Karayolları gelip durdurdu bizi ve 30-40 metre geriye çektirdi, atılan temellerimiz orada kaldı. Yıl 1994 oradan otoban geçecekmiş ve bu kez geride yeniden projelendirdik ve o arada satılan bazı adalar değişti, ama kimseyi mağdur etmeden yani şekle göre tapu tahsislerini verdik. Türkiye’de bir ilk olan bu özel mezarlık uygulaması ile ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğünde 2 kez yüksek sorgulama geçirdim. Mezar vakfedenler: Dernek, Selim Star, Ali Demir (Cin Ali) tarafından alınıp vakfedilmiş mezarlar vardır. Oraya da onların ve Derneğin hayrına gömü yapılıyor. Şuanda Mezarlık otoban yanı olmuştur. Diğer faaliyetlerimiz, kahvelerde yapılan toplantılardan kurtulup Esenler Üçyüzlü Merkezde bir daire aldık, yine yönetim kurulu ve hayırsever iş adamlarımızdan kaynak sağlayarak ve her defasında da en çok Başkan olarak ben vermek suretiyle şu anki Dernek Merkezi dairemizi aldık.

Bir özelliğimiz, Derneğimiz kurulduğundan beri üyelerden hiç aidat almamıştır. Örnek olarak; Faaliyetlerimizden bazıları
Çiğdemli köyü ilkokulunu boyattık ve 50 öğrenciye kolej forması giydirdik. Yine köylerden 4-5 yıl Düzköy’e öğrenci servisi aidatı ödedik (okul müddetince). Düzköy Halk Eğitime 2 adet sanayi dikiş makinesi aldık gönderdik.
Bütün ilçe ve köylerde 10 gün tam donanımlı bir araç ile ücretsiz göz muayenesi yaptık 8500 kişi muayene ve 600 kişiye ilaç, 150 kişiye gözlük verdik.

Yine her yıl Ramazanın 2.ci cumartesi günü 400-450 kişiye (Hemşerilerimize) Lüks et lokantalarında düzenli iftar vermekteyiz. Köylerde yardıma muhtaç kişilere (gizlice) maddi yardım, erzak, giyecek yardımı yaptık. Köy yolları betonlanması için yardımlar yaptık (Kaymakamlık eli ile). 1.000 kişiye yakın Mesaj sistemi ile düzenli Kandil, Bayram, Cenazeleri haber vermekteyiz. Cenazelerdeki mesajla haber alıp katılım farkı gözle görünür biçimde arttı. Derneğimizde fakir, zengin, tahsilli ve esnaf hep bir arada ortak kültürümüzü yan yana paylaştık.

Cemiyetçiliği öğrendik, birbirimizi orada yakinen tanıma fırsatı doğdu, örneğin; Derneğimizin ve İlçemizin gururu Ak parti İl Başkanı Aziz Babuşçu dernek vasıtası ile hemşerilerini tanıdı. Burada Derneğimizde büyük emekleri olan ve şimdi rahmetli olan Düzköy Belediye Başkanı Sayın Mehmet Akaya, Yönetim Kurulu Sayın Hüsnü Birinci’ye Allah’tan rahmet diliyorum. Yine Emeği geçen İş adamlarımızdan Sayın Kadri Kayhan Derneğimizin öncülerinden kendi adını taşıyan bir lise binası Düzköy’e yaptırmıştır. Teşekkür ederiz. İşte Derneğin kuruluşunun bir başka faydası ilçeye lise binası bu sayede yapıldı. Bir başka faaliyetimizde TV programlarına sponsorluk olmuştur. Kanal 6’da Temel Reis, Meltem TV’de Sait Uçar, Karadeniz TV ve Mavi Karadeniz TV’de Kara Davut, Kanal A’da Küçük Aydın, Abdurrahman Aydın vb. hem hemşerilerimizin katılımı hem de Derneğimizin sponsorluğunda programlar yapıldı. Ayrıca ilk 15 yıl ilçemizin manzaralarını taşıyan takvim yapıldı. Derneğimizin adını taşıyan öğrencilerden oluşan folklor ekiplerimiz oldu. Dernekçilikle kalmadık bizden sonra kurulan diğer köy derneklerimizle sıkı ilişki ve organizasyonlar içinde daima olduk ve hatta Düzköy Dernekleri Federasyonları Platformunu kurduk.

Ayrıca Trabzon Dernekleri Federasyonu Kurucu üyesi olduk ve Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu yönetim kurulu üyesi olduk (halen orada Denetim Kurulu Başkanı Mustafa Demir olarak görev yapıyorum). Orada da yapılan tüm faaliyetlere Dernek adına katılıyor ve Düzköy’ü temsil ediyoruz. TDF’de halen Başkan vekilliği görevindeyim.
Sevgili hemşerilerim Daha unuttuğum bir çok faaliyetlerimiz var, ancak ben bu kadar zaman ve Maddi imkan ayırdım, sonuçtan mutluyum, Bazen çok sıkıldığım zamanlarda oldu, eleştiriler bazen haksız ve can sıkıcı olmasına rağmen, ben bu işi hep “Düğünümde, Cenazemde kalabalık olsun diye yaptım “ diye hep söylemişimdir.
Sonuçta tüm haklarımı helal ediyorum. sizinde helal etmenizi isterim. Sağlığım el verdiği müddet ve sizlerin takdirleri olursa hizmete devam etmek isterim.

Sevgi ve Saygılarımla…
Mustafa Demir
İnşaat Mühendisi

Comment here